Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak napisać książkę o swojej pasji i pracy? Czy chciałbyś podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi inżynierami lub studentami? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawię Ci moją historię, jak z propozycji wydawniczej zrodził się pomysł na książkę „Nowoczesny inżynier. Podstawy inżynierii produkcji” i jak przebiegał proces jej tworzenia. Dowiesz się, jak wybrać temat, jak zorganizować treść, jak pokonać wewnętrznego krytyka i jak cieszyć się z gotowego produktu. Zapraszam do lektury!

O czym jest moja książka?

Notatka ze strony wydawcy:

„W książce opisano współczesne podstawy inżynierii zarządzania, dążenie do doskonałości jako drogę do poprawy procesów oraz zarządzanie projektami. Adresatami książki są inżynierowie zatrudnieni w różnych działach gospodarki (w przemyśle, budownictwie, rolnictwie i innych), a także studenci wyższych uczelni odpowiednich kierunków.” (źródło: kabekrosno.com)

To brzmi tak oficjalnie. W prostych słowach moja książka to pozycja zbierająca podstawową wiedzę dotyczącą inżynierii produkcji, lean oraz zarządzania projektami. Pigułka wiedzy początkującego inżyniera czy studenta, który zamierza stawiać w przyszłości swoje kroku jako inżynier.

Jak powstał pomysł na książkę?

W kwietniu 2019 roku odezwał się do mnie Wydawca z zapytaniem: czym ja się zajmuję w swojej pracy zawodowej, jaki kończyłam kierunek studiów i czy to przypadkiem nie jest dobry temat na książkę, dla początkujących inżynierów czy też studentów. W tamtym momencie sama nie do końca wiedziałam czy ten temat był rzeczywiście „taki dobry”, ale swoją wrodzoną uprzejmością obiecałam, że przemyślę i odezwę się za kilka dni. Propozycja intrygowała mnie i zaprzątała moje myśli (nie ma co ukrywać, że ten temat mnie śledził, prześladował i deptał mi po piętach, bo gdzie nie spojrzałam widziałam pomysł na rozdział lub na przykład obrazujący teorię, google dziwnym trafem podpowiadało mi treści dotyczące zarządzania czy lean, jakimś cudem w moje ręcę trafiały notatki ze studiów, których szukałam latami. Zaczynałam się bać o swoje zdrowie psychiczne, bo wydawało mi się, że książka – modnym to trendem w mediach społecznościowych – wyskoczy mi z lodówki). Po tych „torturach psychicznych” nadszedł ten dzień, kiedy to pomyślałam „o rety – mogę napisać książkę, swoją własną, na temat, który mnie interesuje, który jest obecny na co dzień w moim życiu zawodowym, nad czym ja się w ogóle zastanawiam?” I tu wkroczyła, zwykle pojawiająca się w takich momentach, pragmatyczka, która nakazała mi rozważyć wszystkie argumenty (serio? propozycja czeka, pomysł jest, a ja zajmuję się jakimś za i przeciw? I jeszcze ten wredny stwór, kłócący się na co dzień z pragmatyczką, wewnętrzny krytyk każe mi popukać się w głowę, bo kimże ja jestem, aby napisać książkę!!). Uffff na szczęście i pragmatyczka i krytyk zostali pokonani, przez chęć napisania SWOJEJ książki.

Jak przebiegał proces pisania książki?

Treści, które miałyby się pojawić, były dla mnie oczywiste! Dlaczego? Ponieważ sama chciałabym mieć taką książkę, gdy byłam studentką, a potem, gdy stawiałam swoje kroki jako inżynier. „Przed współczesnym inżynierem produkcji stawia się wiele wymagań: znajomości metod zarządzania, podstawowych elementów systemu produkcyjnego, umiejętności prowadzenia projektów jak również znajomości filozofii Lean i umiejętności korzystania z jej narzędzi.” (fragment książki). Brakowało mi takiej pozycji na rynku – i tak w maju podpisałam umowę wydawniczą. Od pomysłu do gotowego produktu – cel, dobry plan, kilka miesięcy wytężonej pracy, wieczorów spędzonych przed monitorem, poświęconego czasu wolnego głównie w weekendy i…. w maju 2020, czyli rok później ukazała się moja książka!

Fragment podsumowania: „Inżynieria produkcji obejmuje wiele aspektów – od zarządzania, przez kalkulacje produkcyjne, zarządzanie projektami, aż po ciągłe doskonalenie. Na łamach trzech działów opisałam zagadnienia, które są wynikiem mojego doświadczenia zawodowego w kilku przedsiębiorstwach, jakkolwiek niedługiego to jednak z punktu widzenia inżyniera produkcji bardzo zróżnicowanego. Oznacza to, iż inżynier produkcji nawet mając te same narzędzia w każdym przedsiębiorstwie musi je zastosować nieco inaczej. Dodatkowo  nakładając na to indywidualne uwarunkowania każdego przedsiębiorstwa a nawet kolejnego projektu w tym samym przedsiębiorstwie otrzymujemy możliwość zastosowania wielu różnych narzędzi i metod. Obszar zarządzania przedsięwzięciem/projektami jest jednak bardzo ciekawy gdyż wyzwala kreatywność i daje możliwość poszerzania wiedzy i umiejętności, a w moim przypadku pozwala coraz lepiej wykorzystać zdobytą wiedzę teoretyczną a teraz popartą doświadczeniem.”

Zostawiam Ci link do strony Wydawcy, gdzie możesz kupić moją książkę: Nowoczesny inżynier (kabekrosno.com)