Czy wiesz, jakie są cztery role lidera, które musisz opanować, aby być skutecznym i spełnionym w swojej pracy? Czy potrafisz zarządzać sobą, swoim zespołem, swoimi klientami i swoją organizacją? Zapraszam do lektury recenzji książki Beaty Kapcewicz „4 role lidera, czyli jak być liderem kompletnym, skutecznym i spełnionym”

Musiałam Ci napisać o tej książce jako jednej z pierwszych – to naprawdę dobra pozycja, która warto przeczytać i jest to jedna z tych, która oczywiście stanęła na moim regale.

Kim jest autorka?

Beata Kapcewicz – „przedsiębiorca, lider, trener, szczęściara z wyboru. W ciągu 20 lat stworzyła 8 firm, z którym 3 stały się wiodącymi organizacjami na rynku. Współtworzyła m.in. takie marki jak: Architekci Kariery, Librandt, Puerto, Momentum Trainers. Jest zawsze odważnym Wizjonerem, eksperymentującym Strategiem, pokornym Uczniem i skutecznym Coachem”

Ostatnie zdanie cytatu pochodzącego z okładki książki, są idealną kwintesencja treści tej książki. Autorka przedstawia prosty model 4 ról lidera – przetestowany przez siebie, zbadany do takiego stopnia, że chciała się podzielić swoimi modelem ze światem, właśnie w tej pozycji.

Powyższe obrazki idealnie obrazuje podejście autorki do roli lidera. Składając te 4 elementy w spójną całość, dopiero można mówić o sobie jako o liderze kompletnym, skutecznym i spełnionym. Bez współgrania tych ról, jesteśmy dobrzy tylko w jakimś obszarze – jesteśmy dobrym coachem, bądź świetnie uczymy. Ale chcąc osiągnąć doskonałość, chcąc się rozwijać i każdego dnia stawać się lepszym, musimy umieć te role łączyć ze sobą.

Kim jest:

  • Lider wizjoner – żyje on przekonaniem, że podstawowym celem firmy jest maksymalizacja zysków. Ważne jest znalezienie swojego PO CO (jest to pierwotny cel, idea dla, której coś powstało), a dopiero CO (czyli wizja).
  • Lider Strateg – jest to taki typ, który lubi eksperymentować i testować. Według autorki „Strategia to sposób, w jaki możesz rozwiązywać problemy swoich klientów albo/i swojej organizacji, wykorzystując swoje możliwości, SWOJE zasoby, SWOJE kompetencje, SWOJE talenty w najlepszym wydaniu i zrobić z nimi to, co możesz zrobić, tu gdzie jesteś”. Ważne, alby doprowadzać rzeczy do końca.
  • Lider Uczeń – autorka ma tu na myśli takiego lidera, który nieustannie pracuje nad swoim potencjałem, czyli tworzy lepszą wersję siebie, często przekraczając swoje bariery. Wspomina tu również o złotym kwadracie kompetencji:

Oraz o modelu P-E-D-D-R:

Czyli „rezultaty, które wynikają z działania, a one są wynikiem decyzji, które wynikają wprost z emocji, które pojawiły się jako efekt przekonań.”

Ponadto lider uczeń ma własne PO CO i CO, pracuje z emocjami, dba o kondycję fizyczną, zarządza pieniędzmi, inicjuje zmiany, wie, że rozwój to proces.

  • Lider Coach – tylko praca z ludźmi i przeniesienie potencjału na wyższy poziom to droga do sukcesu. Taki lider przyciąga nieprzeciętne i ambitne jednostki, szybciej osiąga rezultaty, buduje mocniejszy zespół i sam szybciej rośnie.

Podsumowanie

Pozycja obowiązkowa – nie tylko dla liderów, menedżerów, przedsiębiorców czy aspirujących do tych ról – dla każdego, kto chce lub może być liderem – nie tylko w aspekcie biznesowym, ale również w rodzinie czy po prostu w swoim życiu. Książką napisana jest prostym językiem, zrozumiałym dla każdego 😊 Serdecznie polecam 😊

Źródło: „4 role lidera, czyli jak być liderem kompletnym, skutecznym i spełnionym” B.Kapcewicz, Wydawca Momentrum Trainers Group Sp. Z o.o., Gdańsk 2016