Jak zbudować światową markę samochodową, mając ograniczone zasoby i silną konkurencję? To pytanie zadawał sobie Kiichiro Toyoda, założyciel Toyoty. Znalazł on rozwiązanie, które nazwał Lean – filozofią szczupłego zarządzania. Lean to sposób na oszczędność czasu, pieniędzy i energii, poprzez eliminację wszystkiego, co nie dodaje wartości. W tym artykule poznasz historię i zasady Lean, oraz dowiesz się, jak wykorzystać je w swoim biznesie.

Wprowadzenie

„Nie ma nic bardziej nieefektywnego, jak robić efektywnie rzeczy, których nie powinno się robić wcale” P.Drucker

Ależ filozoficznie zaczęłam! A ten Pan – Peter Drucker to jeden z najważniejszych przedstawicieli i twórców nowożytnej myśli zarządzania, prościej – taki guru ówcześnie panujących przekonań dotyczących zarządzania.

Co to jest Lean?

Lean to…

… z angielskiego szczupły, chudy a nawet niskokaloryczny!

… odchudzanie skoro chudy?

… określenie typu sylwetki skoro szczupły?

… korpo-słowo?

… nowy trend?

… kolejne obcojęzyczne słowo w języku polskim?

… nie idźmy tą drogą 😊

Owszem jest to kolejne obcobrzmiące słowo, które dokładnie oznacza „szczupły” , „wyszczuplony” ale nie w kontekście figury człowieka, a w odniesieniu do procesów zachodzących w firmie.

Lean to takie doskonalenie czy rozwój osobisty, ale organizacji. W początkowym okresie pojawiania się tej filozofii mówiono o niej w odniesieniu do procesów produkcyjnych, gdyż wywodzi się ona z takiego obszaru (często można zobaczyć Lean w połączeniu z angielskimi słowami: production czy manufacturing – po polsku produkcja, czyli LEAN + PRODUCTION = SZCZUPŁA PRODUKCJA). Stąd też większość opracowań koncepcji, przykładów, artykułów bazuje przede wszystkim na przykładach produkcyjnych, bo jest to w tych obszarach najbardziej popularne, najłatwiejsze do zastosowania i ze względu na historię tej filozofii wręcz oczywiste! Z czasem uznano, że ta koncepcja zarządzania produkcją nadaje się również jako koncepcja zarządzania organizacją i pojawia się wtedy określenie Lean Management jako filozofia czy metodologia szczupłego zarządzania.

Historia i teoria Lean

„Choć nazwa brzmi amerykańsko, koncepcja wywodzi się z Japonii. Lean jest efektem problemu braków zasobów. W fabryce Toyoty brakowało zasobów ludzkich, powierzchni produkcyjnej i nakładów inwestycyjnych.  Szef tego koncernu – Ohno, znalazł rozwiązanie, które polegało na ograniczaniu zasobów potrzebnych do produkcji. Sukces tej koncepcji spowodował zmniejszenie wykorzystania zasobów o połowę, w porównaniu z konkurentami ze Stanów Zjednoczonych czy Europy Zachodniej.”

„Wszystko zaczęło się w Japonii. (…) przedstawiono historię zarządzania albowiem jest to historia ciągłego doskonalenia i jest związana z metodą pracy w fabryce Forda, czerpiąc jednocześnie z wyników pracy Taylora. Kiichiro Toyoda, który planował uruchomienie własnej fabryki samochodów, był jednym z gości w fabryce Forda za czasów jej świetności. I nikt wówczas nie przypuszczał, że pół wieku później to Amerykanie będą czerpać z udoskonalonego systemu produkcji w zakładach Toyoty.”

Głównym założeniem była:

maksymalizacja wartości dla klienta przy jednoczesnym eliminowaniu marnotrawstw, czyli….

Dla mnie Lean – oznacza doskonalenie siebie, „wyszczuplanie” procesów zachodzących w moim życiu. Dokładniej rzecz ujmując, wiele można wziąć dla siebie z tej filozofii, wiele metod zastosować w prosty sposób w swoim życiu, a nawet nie zdajemy sobie sprawy ile rozwiązań Leanowych jest w naszym otoczeniu!

Jak przenieść główne założenie do codzienności?

Lean management to nie tylko koncepcja, ale cała filozofia, która zmienia sposób myślenia i działania w organizacjach. Lean to podejście, które pozwala na ciągłe dostosowywanie się do zmieniających się potrzeb klientów i rynku, poprzez eliminację marnotrawstwa, doskonalenie jakości i zwiększanie efektywności. Lean to także sposób na rozwój ludzi, którzy są najważniejszym zasobem każdej organizacji. Lean to wreszcie sposób na tworzenie wartości dla wszystkich zainteresowanych stron: klientów, pracowników, właścicieli, dostawców i społeczeństwa. Czy Twoja organizacja jest gotowa na Lean?