Witaj na moim blogu, gdzie podzielę się z Tobą moją pasją do procesów, standaryzacji i doskonalenia. Dowiesz się, co to jest lean i jak możesz go zastosować w swoim życiu i biznesie online. Nie daj się zwieść mitom i stereotypom! Lean nie jest tylko dla wielkich przedsiębiorstw, ale dla każdego, kto chce być efektywny, kreatywny i szczęśliwy. Zaczynajmy!

Kim jestem i dlaczego piszę o Lean?

Procesy, standaryzacja jest mi bliska od czasów nastoletnich. Wtedy nie zdawałam sobie sprawy, że działam w określonych schematach. Okazało się, że moje prowizoryczne checklisty mają swoja nazwę, mogę mieć strukturę, i że w korpoświecie mają swoje zaszczytne miejsce. Od dziecka lubię minimalizm i poukładaną przestrzeń. W mojej szafie zawsze panował ład i określony zamysł – choć on się raz na kilka miesięcy zmieniał. Jako dziecko uczęszczałam do szkoły muzycznej, która wymagała ode mnie ogromnej dyscypliny i umiejętności organizowania czasu i planowania. Była to dodatkowa szkoła, popołudniowa, gdzie tygodniowo spędzałam 20 godzin na zajęciach. Co więcej droga do szkoły zajmowała około 30 minut pieszo. Poukładanie planu dnia, gdzie oprócz szkoły, musiałam poćwiczyć na skrzypach, zjeść posiłki, pouczyć się i pojawić się w szkole muzycznej był nie lada wyzwaniem dla nastolatki.

Samo doskonalenie jest mi bliskie od czasów studiów. I mam tu na myśli zarówno doskonalenie, o którym uczyłam się na wykładach, ale również doskonalenie siebie – poszerzanie swojej wiedzy, umiejętności czy rozwój osobisty. Nie bez kozery w talentach Gallupa na pierwszym miejscu mam uczenie się.

Dlaczego warto zainteresować się Lean?

Pewnego listopadowego wieczoru naszła mnie myśl, że może warto podzielić się wiedzą ze światem, odczarować lean, którego wciąż się boimy w przedsiębiorstwach. Pokazać, że elementy filozofii można wykorzystać w naszej codzienności a co najważniejsze wdrożyć je w działalności online. Przecież procesy, które można standaryzować czy doskonalić są wszędzie.

Chciałabym obalić wszechobecny i tak bardzo popularny MIT, że lean jest tylko dla korporacji. A właśnie to słyszę na co dzień zarówno w środowisku pracy, jak również od osób, dla których nie jest to obce, którzy uznają się za pasjonatów, a mimo to, wciąż uważają lean za coś niedostępnego, trudnego i nadającego się tylko dla wielkich firm.

Co to jest Lean i jak go zastosować?

Ale co oznacza słowo Lean?? Najprościej – lean oznacza „szczupły”. Dokładnie tak – szczupły/ chudy, bo lean w rozumieniu korporacyjnym jest strategią zarządzania firmą zwaną czasem również „szczupłym zarządzaniem”. Ideą koncepcji „szczupłego wytwarzania” jest wytwarzać coraz więcej przy coraz mniejszym zużyciu zasobów. Jednak o lean – innym razem.

Lean pomaga mi w organizowaniu mojej pracy i życia osobistego. Dzięki niemu mogę lepiej planować, wykonywać i kontrolować moje zadania. Lean nauczył mnie, jak eliminować zbędne czynności, które nie dodają wartości. A Ty? Czy chciałbyś spróbować lean w swoim życiu i biznesie online? Czy chciałbyś dowiedzieć się, jak możesz z niego skorzystać? Czy znasz swoje procesy i wiesz, jak je usprawnić? Czy wiesz, co jest najważniejsze dla Twoich klientów i jak im to dostarczyć? Czy jesteś otwarty na zmiany i nowe pomysły? Czy chcesz się uczyć i rozwijać?

Podsumowując

Lean nie jest tylko dla korporacji – to filozofia, która może pomóc Ci w osiąganiu lepszych wyników, eliminowaniu marnotrawstwa i ciągłym doskonaleniu się. Lean może być stosowany w codzienności i działalności online, niezależnie od wielkości czy branży firmy. Wszystko zależy od tego, jak zdefiniujesz wartość dla swoich klientów i jak ją dostarczysz. A Ty, czy jesteś gotowy na lean? Czy chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak możesz zastosować lean w swoim biznesie online? Czy chcesz poznać najlepsze praktyki i przykłady z różnych branż i sektorów? Jeśli tak, to zapraszam Cię do śledzenia mojego bloga, gdzie będę regularnie publikować artykuły.