Czy wiesz, że możesz zastosować zasady lean management nie tylko w swojej firmie, ale także w swoim życiu prywatnym? Lean management to filozofia zarządzania, która pomaga osiągać lepsze wyniki przy mniejszym nakładzie zasobów. W tym artykule dowiesz się, jakie są trzy kluczowe wymagania lean management i jak je wdrożyć w praktyce. Dzięki nim poprawisz swoją efektywność, jakość i szybkość działania, zarówno w pracy, jak i w domu. Nie czekaj, zacznij czytać i dowiedz się, jak stać się lepszym w tym, co robisz! O Lean pisałam w poprzednim artykule – zapraszam do lektury.

Sukces firmy w myśl lean sprowadza się do trzech wymagań: efektywność kosztowa, poprawa jakości oraz skracanie czasów realizacji. Czym one są?

Efektywność kosztowa

Najprościej rzecz ujmując zamieniasz marnujące czas czynności na takie, które są sensowne. A w tym trudnym języku zamieniasz rzeczy nieprzynoszące wartości klientowi na czynności dodające wartość. No to co to tak naprawdę oznacza? Eliminujesz czynności zbędne to znaczy: chodzenie po narzędzia, które mogłyby być tuż obok, oczekiwania na coś z poprzedniego stanowiska, bo ktoś się nie wyrabia, bo też musi szukać narzędzi. Dalej czekasz i czekasz i czekasz … marnujesz swój czas i pewnie co gorsza 8 stanowisk za Tobą również czeka, a dlaczego? Bo komuś zabrakło śrubki – no właśnie, a gdyby to wszystko poukładać z sensem? Bo w sumie za co ten Klient nam płaci? Za to, że pracownik szuka śrubek?  Za to, że Ty szukasz narzędzi, które powinnaś mieć tuż obok? A czemu nie sprawdziłaś jak tylko przyszłaś do pracy, że Ci brakuje? A no właśnie, bo w tych chaosie, który macie na stanowiskach, nawet tego nie zauważyłaś. No to za co właściwie ten klient płaci? To jest pytanie na które zdecydowanie warto zadać sobie na początku drogi z układaniem procesów.

Poprawa jakości

Jest to wykorzystanie wiedzy pracowników, ich potencjału oraz doświadczenia w proces rozwiązywania problemów. Eliminując przyczyny problemów poprawiamy jakość i redukujemy koszty. Krzycz głośno i komunikuj swoje problemy, zgłaszaj pomysły i nie martw się, że będziesz musiał pracować szybciej.

Skracanie czasów realizacji

Skrócenie czasu jest możliwe poprzez usunięcie przyczyn marnotrawstwa. Co nam to da? Obniżymy zapasy, więcej będziemy produkować, z wyższą jakością, co przełoży się na płynność finansową, a że będziemy szybsi i lepsi jakościowo od konkurencji to zwiększymy swoją przewagę! Jakie to proste! Oczywiście tylko jak się to czyta – w rzeczywistości jest to znacznie trudniejsze, bardziej skomplikowane i czasochłonne. Ale jak to się mówi „żeby wyjąć trzeba włożyć”.

Trzy wymagania lean management w praktyce

Efektywność kosztowa w kuchni

Często te trzy elementy porównuję do nowoczesnych urządzeń do gotowania, gdzie eliminujemy marnotrawienie czasu na gotowanie, dzięki wysokiej jakości technologii, którą to oto urządzenie nam oferuje. Zwykle te urządzenia za nas siekają (my tylko musimy obrać bądź umyć warzywo, mięso, rybę – co tam chcesz) następnie nam podsmażą, ugotują, uduszą. Często mają wgrane przepisy, więc korzystamy z ich „wiedzy”, sztab specjalistów opracował również szereg programów automatycznych na przykład gotowanie ryżu. Wsyp określoną ilość ryżu, wlej tyle i tyle wody i naciśnij przycisk. TA DA!! Prościej się już chyba nie da. I nie musisz nic pilnować, mieszać… a ten wredny ryż i tak się przypala jak zawsze, bo na minutę poszłaś otworzyć drzwi kurierowi… i patrząc z punktu widzenia skrócenia czasu – Twojego czasu na gotowanie oczywiście – to być może w tym urządzeniu jakaś tam potrawa będzie się gotować dłużej, ale to oszczędzi Twoje pieniądze wydane na ten piekielny wiecznie przypalony ryż i Twój czas, który możesz poświęcić na rozwój osobisty.

Poprawa jakości w nauce

Można się tez doszukać czegoś w doskonaleniu siebie, bo jeśli znajdziesz już właściwa dla Ciebie metodę/ ścieżkę rozwoju, przestaniesz marnotrawić swój czas na te tak zwane przeze mnie „głupoty”, czyli wykonasz pierwszy element, następnie zainwestujesz pieniążki w wartościowy produkt/usługę lub znajdziesz rozwiązanie darmowe czyli zadbasz o jakość, to naturalnym powinno być skrócenie czasu przyswajania wiedzy czy zdobycia nowej umiejętności. Dobra metoda + wartościowy produkt/usługa + krótszy czas przyswajania dzięki dobranej metodzie = sukces samodoskonalenia. Szkoda, że akurat ten przykład wcale nie jest taki prosty w realizacji, ale spokojnie – krok po kroku wszystko będziemy sobie omawiać.

Skracanie czasów realizacji w domu

Dobrym przykładem jest pralko- suszarka. To jest dopiero urządzenie, które oszczędzi Ci sporo czasu jeśli wszystko wykonasz właściwie!  Wyeliminuje Twój czas na wieszanie prania na suszarce, zdejmowanie, przygotowanie do prasowania i prasowanie… Jak ja nie cierpię prasować! Twoim zdaniem jest tylko dobre posortowanie ubrań co możesz robić od razu wrzucają do kosza na pranie, odczytanie z metki rodzaju tkaniny, temperatury prania i możliwości suszenia. Wrzucasz, ustawiasz program zwany bawełna 60 stopni i tyle. Jak się wypierze naciskasz wysusz bawełnę i tyle…TA DA! Przy dobrej jakości sprzęcie większości nie musisz prasować. Wyjmujesz, składasz, wkładasz do szafy i gotowe!